Jak zostać biegłym rewidentem ?

jak zostać biegłym rewidentem

Aby zostać biegłym rewidentem należy spełnić kilka warunków:

  • korzystać z pełni praw publicznych oraz mieć pełną zdolność do czynności prawnych,
  • mieć nieposzlakowaną opinię i swoim dotychczasowym postępowaniem, w tym w trakcie postępowania kwalifikacyjnego, dawać rękojmie prawidłowego wykonywania zawodu biegłego rewidenta,
  • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
  • ukończyć studia wyższe i władać językiem polskim,
  • odbyć praktykę i aplikację,
  • zdać egzaminy z wiedzy teoretycznej i egzamin dyplomowy,
  • złożyć ślubowanie.

Samo postepowanie kwalifikacyjne i zdawanie egzaminów można rozpocząć bez wyższego wykształcenia. W rzeczywistości żeby zostać biegłym rewidentem wystarczy przejść kilku prostych kroków 😉

  1. Wniosek do PIBR i rozpoczęcie postępowania kwalifikacyjnego – wypełniamy zgłoszenie na stornie www.pibr.org.pl oraz wnosimy opłatę, po około 2 tygodniach otrzymujemy numer kandydata i dostęp do platformy w której będziemy mogli sprawdzać nasze wyniki egzaminów. Warto pamiętać, że nie trzeba mieć wyższego wykształcenia aby zacząć zdawać egzaminy.
  2. Egzaminy – testy składają się z części otwartej i zamkniętej (z ujemnymi punktami), przykładowe testy z rozwiązaniami można zobaczyć na stronie www.pibr.org.pl/egzaminy-pytania. Egzaminy podzielone są na 4 sesje które trwają od końca sierpnia do czerwca (zawsze na wiosnę publikowany jest harmonogram) . Każdy z 10 egzaminów ma 3 terminy w ciągu roku. W rzeczywistości egzamin składa się z kilku części od 2 do 4, gdzie punkty za każdą część sumowane są oddzielnie i ze wszystkich części trzeba uzyskać 50%. Nie ma limitów w próbach podejść do egzaminów, jedyną przeszkodą są opłaty i czas na dojazdy, gdyż egzaminy głównie odbywają się w Warszawie. Raz zdany egzamin zostaje z nami na zawsze. Temat egzaminów na biegłego rewidenta poruszamy w oddzielnym artykule.
  3. Praktyka i aplikacja – to realnie 3 lata pracy w audycie (lub rok w szeroko pojętych finansach i 2 lata bezpośrednio w audycie pod okiem biegłego rewidenta)
  4. Egzamin dyplomowy – po zaliczeniu przez komisję egzaminacyjną aplikacji możemy przystąpić do egzaminu dyplomowego który składa się z części pisemnej i ustnej. Z doświadczenia wiemy, że nie stanowi on większego problemu dla osób faktycznie pracujących w audycie (niemniej jednak wymaga przygotowania)
jak zostać biegłym rewidentem

Aktualne regulacje w procesie postępowania na biegłego rewidenta pozwalają również uzyskać:

  • zwolnienia z poszczególnych egzaminów na podstawie zaliczonych przedmiotów akademickich (w rzeczywistości bardzo trudno uzyskać zwolnienie, szkoda na to czasu i pieniędzy)
  • zwolnienia ze wszystkich egzaminów na podstawie ukończonych studiów magisterskich na wybranym kierunku Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie lub Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (świetna opcja jak w wieku 20 lat wiesz co chcesz robić w życiu)
  • zwolnienia z praktyki i aplikacji (lub ich części) na podstawie wcześniejszego doświadczenia zawodowego

Cała droga w „standardowej” ścieżce (egzaminy i aplikacja) przy odrobinie samodyscypliny i szczęścia powinna zająć około 4 lat. Jeże